» Yarasalar Neden Ters (Başaşağı) Dururlar ?Yarasalar genelde gece ya da akşam karanlığında etkindirler. bu nedenle yarasaları ancak gece uçarken ve böcek avlarken görebliriz. gündüzleriyse genellikle mağaralar, çatı araları, köprü altları, büyük ağaçların dalları ya da kovukları gibi korunaklı yerlerde hareket etmeden dinlenirler.
Dinlenirken başaşağı sarkarlar. bunu ayaklarında bulunan çengel biçimli tırnaklar sayesinde yaparlar. tavanda uygun bir yere bu çengeli takarak kendileri için en uygun pozisyonda uyurlar.
Yarasalar kuşlar gibi zıplayarak ya da kendilerini havaya atarak uçamazlar. kanatları durdukları yerden kalkmaları için yeterli değildir. arka bacakları da çok küçük olduğundan uçmaya yetecek kadar hızlı koşamazlar. Dolayısıyla yarasalar için başaşağı durma uçmaya başlamak için en uygun durumdur. bunun yanında bazı türler ön ve arka üyelerindeki tırnaklarla sürünerek yüksekçe bir yere gelip kendilerini aşağı bırakarak uçarlar.
Yarasalar uyumak için bulabildikleri en yüksek yerde başaşağı durararak uyurlar. bu tehlikeden korunmalarını ve hızlı kaçmalarını sağlar. ayrıca tünemek için seçtikleri yerlere başka hayvanların gelmesi de zordur. zaten hiçbir hayvan uzun süre yarasalar gibi ters duramaz.
Yarasalar başaşağı durma pozisyonunda hiç güç ve enerji harcamadan rahatlıkla asılı kalabilirler.
Herhangi bir nesneyi elle tutup parmaklarla kavrayınca kolu ele ve parmaklardaki kaslara bağlayan bölgedeki çeşitli kaslar ve kas kirişleri kasılır. kaslardan birinin kasılması bile kiriş leri harekete geçirir. bu durumda istenen parmağın kapanması sağlanır.
Yarasalarda da durum aynı olmakla birlikte onların kas kirişleri doğrudan vücutla bağlantılı olup, kol bölgesindeki kaslarla ilgisi yoktur. Bu da onların enerji ve güç harcamadan başaşağı durmalarını sağlar. Burada bir etken de vücut ağırlığı. Yarasalar pençeleriyle tutunduktan sonra vücutlarını serbest bırakırlar. Bu ağırlığın etkisiyle ayak bölgesindeki kas kirişlerini harekete geçirerek ayak pençesinin bükülüp kilitlenmesini sağlarlar. bu pozisyonda vücut rahatlar. bu biçimde ölseler bile asılı kalmaya devam ederler.


Duyuru
Sitemizde güncelleme çalışmaları devam etmektedir.
Görüş ve önerilerinizi bizimle paylaşabilirsiniz !