» Emar Nedir?Nasıl Çekilir?MANYETİK REZONANS GÖRÜNTÜLEME (MRG) (MR) Nedir?

Yeni görüntüleme teknolojileri arasında en etkileyici olanlardan biri manyetik rezonans görüntüleme ya da kısaca MRG veya MR'dir. MRG ağrısız, allerjiye yol açacak ilaç verilme zorunluluğu olmayan ve x-ışını gibi zararlı olabilecek araçlar kullanmayan bir tani tekniğidir. Hasta güçlü bir elektromanyet içeren bir silindirin içinde yatarken, vücuttaki hidrojen atomlarının enerji salmasına yol açan radyo dalgaları gönderilerek işlem gerçekleştirilir. Mıknatıs etkisi ile hareket eden binlerce atoma ait bilgi bir bilgisayara gönderilir ve incelenen alanın oldukça kaliteli bir resmi elde edilir. Radyolog doktorlar bu görüntüleri değerlendirilerek hastalık hakkında bilgi edinirler.

Ne kadar sürer?


MRG incelemesi 20 ile 45 dakika arasında bir sürede tamamlanır. Sürenin değişkenliği incelenecek olan alanın yerine ve hastalık hakkında toplanması gereken bilgi miktarına bağlıdır.

Nasıl Yapılır? Hangi amaçlarla yapılır?


MRG ile kemiklerin içi görülebildiğinden derin yerleri incelemek mümkündür. Kafatasının içine bakıp beyin tümörü aramak, sinir kılıflarını inceleyip multiple skleroz bulgularını araştırmak, beyin kanaması ve eklem rahatsızlıklarını değerlendirmek gibi karışık ve zor işlemler gerçekleştirilebilir. Ayrıca kaslar, bağlar, kan damarları, kalp, karaciğer ve böbrek gibi organlar hastalık yönünden taranabilir. Ayrıca MRG beyin yapısını da değerlendirebildiğinden dolayı, ruhsal bozuklukların incelenmesinde de kullanılabilir. Elde edilen görüntüleri değerlendiren bir radyolog doktor bilgisayar aracılığıyla ek bazı işlemler yaparak daha detaylı ve farklı bilgiler elde edilebilir. MRG ile insan vücudu bir elmayı dilimler gibi incelenebilir. MRG'nin tanıya yardımcı olan özellikleri yanında ek olarak işlem için hastanın hastanede kalma zorunluluğunun olmaması, hastanın rahatsızlık duymaması ve radyolog doktorun sonuçları klinisyenlere hemen bildirebilmesi gibi yararları da vardır. MRG çağımızda beyin ve omurilik hastalıkları ve patolojilerinin görüntülenmesinde en değerli görüntüleme yöntemidir.Hangi durumlarda yapılmaz?


Bu üstün görüntüleme teknolojisinin kullanılamayacağı hastalar da vardır ki bunların başında vücudunda metal protez bulunanlar gelir çünkü MRG'nin mıknatısı bu metalleri yerinden oynatabilir. Bu gibi hastalar arasında kalp pili olanlar, beyin ameliyatı ile beyin damarlarına klips takılmış kişiler, metal kalp kapakçıkları olanlar ve iç kulak protezi olanlar yer alır. Eğer doktorunuz sizden MRG tetkiki isterse onu bu tür metallerin varlığından haberdar etmeyi unutmayın.


EMAR EN İYİ GÖRÜNTÜLEME YÖNTEMİ MİDİR?
NE ZAMAN TOMOGRAFİ, NE ZAMAN EMAR ÇEKTİRMEK TERCİH EDİLMELİ?


Bütün görüntüleme yöntemlerinin birbirlerine göre avantaj ve dezavantajları vardır. Bilindiği gibi Bilgisayarlı Tomografi, aslında bir X ışını kaynağı ile çalışıyor ve son derecede hızlı sonuç veriyor. Spiral bilgisayarlı tomografi dediğimiz yeni sistemlerde bir beyin incelemesi saniyelerle sonuçlandırılıyor.

Beyin kanaması geçiren yada trafik kazası geçirmiş, durumu çok ağır olan bir hastada çok kısa sürede yapılacak bir incelemenin ne kadar ciddi bir avantaj olduğu tartışılmaz.Spiral Bilgisayarlı Tomografi ‘nin bir üstünlüğü de yeni oluşmuş kanamalar. İster yüksek kan basıncı krizi ile meydana gelmiş bir beyin-içi kanama olsun ister beyin dokusu dışına olan kanamalarda olsun yeni vakalarda hızla hastalığı tanımlamak olası.

Ayrıca vücudunda yumuşak dokularda metalik yabancı cisim taşıyan hastaları ve kalp pili taşıyanları Emar’da incelemek mümkün değil.

Buna karşın beyin dokusunu Emar (MR) sistemi daha iyi gösteriyor.Üzerinden zaman geçmiş kanamalarda ve beyin enfarktüsünde yine Emar (MR) daha başarılı.

Eski teknoloji Emar cihazlarında, çekimler uzun sürmekte, özellikle hareketsiz duramayan, şuuru yarı açık yada kapalı yerde kalma korkusu olan hastaları Emar’a sokmak ise bir sorun. Pek çok hastaya bu sıkıntılar nedeniyle tetkik yapılamamakta

Ama artık durum değişti; En son teknoloji, 2005 model, 1,5 tesla Emar sistemlerinde bu sorunlar artık tarih oldu.

EMAR Çekiminde En Son Teknoloji

Güncel Tıp Görüntüleme ve Tanı Merkezi, en son teknolojiyi halkımıza sunan sayılı merkezlerden bir tanesi.

EMAR çekiminde en Güncel teknoloji’yi İstanbul’da halkımızın hizmetine sunan Güncel Tıp Emar Sistemi ile, artık EMAR’dan korkmak için herhangi bir neden bulunmuyor.

X-ray ışını ve radyoaktif madde kullanılmaksızın gerçekleştirilen Emar çekimi, hasta açısından herhangi bir yan etkisi olmayan, tekrarlanmasında hiçbir sakınca bulunmayan, sağlık açısından en güvenli tanı sistemidir. Yine Tümör tanısında, bazı bölge tümörlerini EMAR’da lokalize etmek ( yani kesin yerleşimini belirlemek ) ve tümörün üç boyutlu görüntüsünü elde etmek mümkün.

Tabii ki, tıbbi gereksinimler bunca yöntemin arasında seçilecek olanı belirleyecektir. En doğrusu ise yapılacak tetkik konusunda kararı sorumlu klinisyen doktora bırakmak olmalıdır.

BEBEKLERE EMAR ÇEKTİRMENİN BİR ZARARI VAR MIDIR ?


Yeni doğmuş bebeklerden 159 kiloya kadar, tüm yaştan hastalara emar tetkikleri yapılabiliyor. Emar tetkiklerinin bugüne kadar bulunmuş hiçbir yan etkisi yoktur. Sağlık açısından en güvenli tanı sistemidir

Ayrıca çocukların, yaşlıların ve kooperasyonu zayıf hastaların tetkikinde de büyük kolaylıklar sağlanmıştır.. Kısa çekim süreleri ,aydınlık ve ferah çekim bölümü ile tüm hastaların en yüksek kalitede görüntüleri rahatlıkla elde edilebilmektedir.
 

EMAR TETKİKLERİ NE KADAR SÜRER ?


Eski cihazlardan kalan bilgi ve tecrübeler nedeniyle Halkımız, emar tetkiki için kapalı , dar ve sıkışık bir cihaz içinde 40 – 45 dakikadan 1,5 saate kadar varan sürelerde hiç kıpırdamadan durması gerektiğini zannetmektedir.

Ama artık bu sorunlar bitmiştir. Yeni teknoloji cihazlarda Acil Servis Hızında Tetkik yapılmaktadır: Bir beyin emarının 3-4 dakikada çekildiği sistemde , mükemmel görüntü kalitesinde çekimler son derece hızlı yaplıyor. Eski emar sistemlerinde 30-45 dakika süren standart çekimler 5-10 dakikada tamamlanıyor.

Maksimum Hız ve Uygulama Konforu ile "EMAR Korkusu"na Son!

Güncel Tıp Emar Sistem’nin; kısa çekim süreleri ,aydınlık ve ferah çekim bölümü, kapalı yer duygusunu yok ederek hastayı rahatlatıyor. Sunduğu konforlu tetkik ortamı ile, bazı hastalarda görülen "EMAR Fobisi"ni de ortadan kaldırıyor.

Hasta tetkik esnasında , çekimi yapan teknisyen ve refakatçısıyla rahat şekilde konuşabiliyor. Ayrıca gelişmiş tasarımı, refakatçinin hastanın yanında kalabilmesine de imkân tanıyor.HAMİLELER EMAR ÇEKTİREBİLİR Mİ?


X-ray ışını ve radyoaktif madde kullanılmaksızın gerçekleştirilen Emar çekimi, herhangi bir yan etkisi olmayan, tekrarlanmasında hiçbir sakınca bulunmayan, sağlık açısından en güvenli tanı sistemidir.

Bugüne kadar görülmüş hiçbir yan etkisi olmamasına rağmen hamileler mutlaka kendi doktorları ile görüşmeli ve eğer uzman doktor gerek görüyorsa yazılı izin/ tetkik istek kağıdı verirse çekim yaptırmalıdır.

Uzman doktorların istemesi durumunda merkezimizde ana karnındaki bebeklerin de emar çekimleri yapılmakta ve konusunda uzman ve tanınmış radyologlarımız tarafından bu tetkikler değerlendirilmektedir.BEYİN VE OMURİLİK HASTALIKLARI TANISINDA EN ETKİLİ YÖNTEM NEDİR?


Beyin dokusundaki enfarktüs ve kanamayı gösterecek temel ve en modern yöntemler MR ve Bilgisayarlı Tomografidir. Özellikle MR olayın nerede olduğunu, beynin neresinin hastalandığını, olayın kanama yada enfarktüs mü olduğunu ve ne denli yaygın olduğunu ortaya koyar. Bu yöntemler ayrıca inmeyi taklit eden beyin hastalıklarını ( örneğin beyin tümörü gibi ) ayırt etmemize katkıda bulunur.

İkinci çözülmesi gereken sorun ise beyine gelen damarların ne durumda olduğunu anlamaktır. Bunun içinde Doppler, MR anjiografisi ve kateter anjiografisi yöntemleri kullanılır. Beyin damarlarının anjiografik olarak incelenmesi özellikle kanamalarda önem taşır. Beyin kanamaları damar sertliği ve yüksek tansiyona bağlı olarak meydana gelebilir. Ancak anevrizma dediğimiz damarlarda baloncuk oluşumu özel bir beyin kanamasına neden olur. Yine beyinde çoğu kez doğumsal olarak bulunabilen damar yumakları ( AVM ) da beyin kanaması yapabilirler, anevrizma ve AVM ler ile bazı büyük beyin içi kanamalarda cerrahi müdahale gündeme gelebilir, bu hastalarda doppler ve anjiografik incelemeler önem taşır.


Duyuru
Sitemizde güncelleme çalışmaları devam etmektedir.
Görüş ve önerilerinizi bizimle paylaşabilirsiniz !